Infrastruktur
25 personer har de seneste måneder forsøgt at krydse Øresundsbron via jernbanetunnellen
Siden 1. februar i år har Københavns Politi stoppet 21 asylansøgere og 4 migranter, hvor man har vurderet, at deres intention var at vandre til Sverige via jernbane- og motorvejstunnellen under Øresundsbron. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Siden 1. februar i år har Københavns Politi stoppet 21 asylansøgere og 4 migranter, hvor man har vurderet, at deres intention var at vandre til Sverige via jernbane- og motorvejstunnellen under Øresundsbron. For at undgå ulykker har Øresundsbro Konsortiet opsat varmecensorer i tunnellerne ved Kastrup, Peberholm og Lernacken, der advarer hvis personer færdes der uden tilladelse.
Hos Københavns Politi har man forsøgt at undgå dette ved at opsætte skilte med advarsler om, at det er forbudt at færdes der, ligesom man har en tæt dialog med DSB om problemstillingen.
20 af de 21 asylansøgere havde tidligere søgt om asyl i Danmark og den sidste i Sverige.
News Øresund – Joakim Jensen
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark