Arbejdsmarked
Antal ledige stillinger styrtdykker i otte brancher i Danmark

Arbejdsmarkedet i Danmark er ved at bremse op. I løbet af det seneste år er antallet af ledige stillinger faldet i 14 brancher, fra oktober sidste år til oktober i år. Og i otte brancher er antallet faldet med mere end 20 %. Det viser tal fra Dansk Erhverv udarbejdet for Berlingske. Den største nedgang er i job inden for sundhed, omsorg og pleje samt undervisning. Inden for jern, metal og auto samt industrien er der sket et fald på næsten en tredjedel.
“Hastigheden hvormed virksomhedernes ansættelsesbehov falder, gør indtryk og er et håndfast varsel om, at vi går et år i møde med faldende beskæftigelse og stigende ledighed”, siger Tore Stramer, cheføkonom i Dansk Erhverv.
Samtidig er beskæftigelsen stadig stigende i Danmark. I september steg antallet af lønmodtagere med 6.300 personer og nåede et nyt rekordniveau på 2.971.900 (News Øresund).
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23