Erhverv
Blesensor fra Lund skal give ældre nattero
En chip, der giver alarm, skal advare plejepersonalet når bleen er våd. Virksomheden Pampett fra Lund går på børsen efter penge til markedsføring og produktudvikling. Det første eksportmarked er Danmark. Næste år skal de store europæiske markeder følge efter.
Voksne, der har problemer med at holde på deres urin kan se frem til en chip med en fugtsensor, der måler, når deres ble bliver våd. En virksomhed fra Lund, Pampett er gået på jagt på den svenske start-up børs, Aktietorget efter et beløb svarende til seks millioner danske kroner. Pengene skal bruges til markedsføring og udvikling af produktet. For et halvt år siden blev de første blesensorer sat på brugere i Horsens og Frederiksberg.
”Vi er allerede til stede i Danmark gennem vores samarbejde med Vievcare. Til næste efterår er målet Tyskland, England og Holland,” siger Johan Sjöholm, opfinder og administrerende direktør til News Øresund.
Blesensoren er koblet til en RFID-chip, der sender signal til en antenne under dynen. Den bruges særligt på plejehjem, hvor personalet får en alarm, når bleen bliver våd. Tidligere tændte en lampe, når brugeren skulle have en tør ble, men den nyeste sensor sender signal til personalets mobiltelefon eller computer. En database fortæller desuden, hvornår brugerne normalt er klar til at gå på toilettet, så personalet kan hjælpe på forhånd.
”Den gør både brugere og personale trygge. Personen med ble på slipper for at blive vækket om natten, når personalet tidligere skulle mærke efter om bleen var våd, og personalet slipper for mistanke om at ignorere brugere med behov for en tør ble,” siger Johan Sjöholm. (News Øresund – Peter Mulvany)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23