Sverige
Byggetilladelse klar til international skole i Malmø
Malmøs internationale skole, der startede i 2013 og i dag har 450 elever i alderen 5 til 16 år, har fået byggetilladelse. Skolen er i øjeblikket i midlertidige lokaler i distriktet Limhamns sjöstad, men den nye bygning skal bygges i Hyllie og færdiggøres i 2023. Skolen har i øjeblikket elever med 46 forskellige nationaliteter, og målgruppen er børn af forældre, der midlertidigt arbejder eller studerer i Malmø. Derudover er skolen rettet mod svenskere, der vender hjem fra udlandet.
– Man skal være i stand til at gå til år 3 i Singapore og gå videre til år 4 i Malmø, siger Christina Hagelin, skolens rektor, til Sydsvenskan.
Flere skoler vil blive bygget i det voksende bydel Hyllie. Malmö Stad planlægger en ny folkeskole, der afsluttes i 2025 og modtager 540 elever. Derudover udvides den eksisterende Hyllievångsskolan. Det vil være i stand til at modtage 630 elever fra 2023 sammenlignet med de nuværende 360 elever. (News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark