Samfund
Danmarks inflation faldt i november
For første gang i år falder inflationen i Danmark. Det viser nye tal fra Danmarks statistik. I november steg inflationen med 8,9 procent i forhold til samme måned sidste år. Det er betydeligt lavere end det tilsvarende tal for oktober, hvor årsstigningen var 10,1 procent.
”Det er første gang siden december 2021, at årsstigningen er lavere end forrige måneds årsstigning, hvilket især skyldes lavere priser på gas, elektricitet, benzin og diesel i forhold til forrige måned”, skriver Danmarks statistik.
Kerneinflationen, inflationen eksklusive energi og fødevarer, i Danmark viste også tegn på afmatning i november. I november steg kerneinflationen med 6 procent i forhold til samme måned sidste år, hvilket er et lille fald i forhold til oktober, hvor kerneinflationen var på 6,2 procent. (News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark