Politik
Danmarks transportminister deltager i næste møde i Greater Copenhagen Task Force
I næste uge, den 10. oktober, mødes deltagerne i Greater Copenhagen Task Force for fjerde gang. Temaet for mødet er “Mobilitet som forudsætning for vækst”, og ud over Danmarks og Sveriges ministre for nordisk samarbejde, Louise Schack Elholm (V) og Jessika Roswall (M), deltager også Danmarks transportminister Thomas Danielsen (V).
Greater Copenhagen Task Force blev lanceret i 2021 og afholdes hvert halve år. Et vigtigt punkt på møderne er, at de nationale ministre mødes med regionale aktører for i fællesskab at drøfte regionens udfordringer. Hidtil har de to landes nordiske ministre altid deltaget, og denne gang også endnu en minister.
Den svenske infrastruktur- og boligminister Andreas Carlson (KD) er dog optaget den dag, oplyser hans pressesekretær Ebba Gustavsson:
– Det kolliderer med et andet engagement den dag, men vi vil have repræsentation fra den svenske regering i form af Jessika Roswall, siger hun.
Under temaet “Mobilitet som forudsætning for vækst” vil drøftelserne ifølge en pressemeddelelse fra Greater Copenhagen fokusere på tre områder, hvoraf det ene er “fælles mobilitetsindsats”:
Greater Copenhagens indsats i forhold til Nordisk Ministerråds vision om, at Norden skal være verdens mest bæredygtige og integrerede region i 2030.
Muligheder og udfordringer inden for infrastruktur og arbejdsmarked i et regionalt og nationalt perspektiv.
Muligheder for fælles mobilitetsaktioner, der kan styrke regionen og gøre den mere konkurrencedygtig.
Derudover forventes arbejdsmarkedsspørgsmål, såsom spørgsmålet om den dansk-svenske skatteaftale, Øresundsaftalen, også at blive taget op på mødet. Greater Copenhagens formand, Carl Johan Sonesson (M), der også er formand for regionsrådet i Skåne, håber på konkrete resultater på flere områder i løbet af efteråret.
– Vi ønsker, at de to regeringer har indgået en formel aftale om revision af Øresundsaftalen inden årets udgang, og at den svenske regering træffer beslutning om tilsvarende investeringer i forhold til infrastrukturprojekter som Øresundsforbindelsen, som Danmark allerede har foretaget, siger han i en kommentar. (News Øresund)
Fakta: Task force-mødedeltagere
Danmarks minister for nordisk samarbejde
Sveriges minister for nordisk samarbejde
Ledelse (CEO, formand og næstformand for bestyrelsen) i Greater Copenhagen
Danmarks ambassadør i Sverige
Sveriges ambassadør i Danmark
Repræsentanter for:
Dansk Industri
Svenskt Näringsliv (deltager første gang den 10. oktober)
Sydsvenska Handelskammaren
Øresundsbro Konsortiet
Derudover deltager Danmarks transportminister i mødet den 10. oktober.
Opdateret den 6. oktober med kommentarer fra Andreas Carlsons (KD) pressesekretær Ebba Gustavsson.
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23