Danmark
Dansk lægemiddeleksport forventes at passere 100 milliarder kroner i 2018
I år forventes den danske eksport af lægemidler at nå en værdi af 100 milliarder danske kroner. Det bliver første gang en dansk eksportvare opnår et trecifret milliardbeløb, ifølge en prognose fra brancheorganisationen Lif.
Lægemidler er Danmarks klart største eksportvare. I 2017 opnåede den danske eksport af lægemidler en værdi af 92,7 milliarder danske kroner, knapt 14 procent af den totale eksport. Den næststørste eksportvare er maskiner og tilbehør til industrien, som forrige år opnåede en værdi af 43,7 milliarder kroner. (News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Arbejdsmarked09. februar 2024
Lysere udsigter for både svensk og dansk økonomi
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Danmark09. februar 2024
Store dansk-tyske investeringer forud for Femern Bælt-tunnelen – Sverige investerer i at lette eksisterende togtrafik
-
Infrastruktur09. februar 2024
Finland vil undersøge en fast forbindelse i Kvarken mellem Vasa og Umeå