Life Science
Dansk lægemiddelindustri sætter ny rekord – eksporterede for 136 mia. i 2020
Eksporten af lægemidler nåede et rekordhøjt niveau i 2020, viser nye tal fra Danmark Statistik. I 2020 eksporterede industrien for 136 mia. kr. På 10 år er lægemidlers andel af den samlede danske vareeksport omkring fordoblet.
Trods coronapandemien fortsætter den danske lægemiddelseksport med at stige til et nyt rekordhøjt niveau. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, som brancheorganisationen Lif viderebringer.
I 2020 eksporterede lægemiddelindustrien for 136 mia. kr. mod 127 mia. i 2019 – en stigning på 7,6 procent – hvilket er mere end den samlede danske vareeksport til Sverige eller Tyskland.
Det har fået brancheorganisationer som Dansk Erhverv til at mene, at life science-industrien skal bringe Danmark ud af den økonomiske krise, som er forårsaget af coronapandemien.
Siden 2010 har eksporten af lægemidler alle år vokset stødt. For ti år siden eksporterede den danske lægemiddelindustri for omkring 50 mia. kr. Med eksportcifrene for 2020 udgør lægemidler næsten en femtedel af den samlede danske vareeksport. (News Øresund)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2020 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark