Bæredygtighed
DSV køber 300 el-lastbiler fra Volvo Lastvagnar

Volvo har modtaget en af sine største kommercielle ordrer på eldrevne lastbiler. Den danske logistikvirksomhed DSV har indgået en samarbejdsaftale med Volvo Lastvagnar om 300 el-lastbiler og 500 lastbiler med “særdeles brændstofeffektive diesel- og gasdrivlinjer”. Det skriver Volvo Lastvagnar i en pressemeddelelse. Samtlige lastbiler vil blive leveret mellem 2024 og 2026.
DSV kører allerede med el-lastbiler fra Volvo og har planlagt at øge til 2.000 el-lastbiler i 2030. DSV er en global leder inden for logistik og transport med store aktiviteter også i Landskrona i Skåne, hvor mere end 20.000 lastbiler transporterer varer rundt i verden hver dag. Volvo Lastvagnar har indtil videre leveret mere end 3.800 el-lastbiler til kunder i 46 lande og har i øjeblikket otte fuldt elektriske modeller.
(News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark