Danmark
Elbiler i verdensrekordforsøg på Øresundsbro
El bilister med en verdensrekordambition kan søndag opnå at være med i verdens største elbilparade over bro. Foto: News Øresund/Peter Mulvany.
Øresund Electric Car Rally forsøger at få verdens største elbilparade søndag over bro. Mere end 140 forventes at deltage i rekordforsøget.
El bilister med en verdensrekordambition i maven kan søndag opnå at være med i verdens største elbilparade over bro i forbindelse med weekendens Øresund Electric Car Rally.
”Vi har over 130 tilmeldinger og det tikker stadig ind, så jeg regner med, at vi får ti mere til søndagens elbilparade,” siger Mette Hoé, konsulent i elbilsekretariatet Copenhagen Electric til News Øresund.
Paraden starter søndag ved shoppingcenteret Emporia tæt på den svenske side af broen, hvor bilerne samles mellem klokken 14 og 16. Håbefulde og venlige entusiaster uden egen elbil kan bede deltagerne om et lift i en elbil. Mette Hoé understreger dog, at man ikke er garanteret en plads som blaffer, men at man kan håbe på, at en imødekommende elbilist vil tage en med i broparaden. På den danske side slutter turen ved shoppingcenteret Fields i Ørestaden, hvor nysgerrige også kan se nærmere på elbilerne.
”Vi vil gerne markere København som miljøhovedstad, at vi tror på elbilen og vise, at man kan skabe en grøn motorvej hele vejen fra Tyskland til Sverige over Øresundsbroen,” siger Mette Hoé.
Den hidtidige rekord blev sat i Japan i 2010, hvor 100 elbiler kørte samlet. (News Øresund – Peter Mulvany)
FAKTABOKS: Nordmænd har flere elbiler end Sverige og Danmark
Mere end hver tredje elbil solgt i Vesteuropa kommer ud på vejene med en norsk ejer bag rattet. Helt præcist 35 procent af de vesteuropæiske elbiler går til landet, hvor moms- og afgiftsfrihed og store rabatter til eldrevne firmabiler samt gratis parkering og adgang til centrum i byerne er med til at drive den norske interesse op for elbiler. Ved udgangen af maj var der mere end 30.000 ladbare biler i Norge. Begejstringen er især stor for de luksuriøse og hurtige Tesla-biler. Alene i marts købte nordmændene 1.500 Teslaer, og producenten har for at imødekomme ejerne valgt at bygge et net af hurtigladestandere gennem Jylland, så de hurtige biler kan komme gennem Danmark til resten af Europa.
I Danmark går elbilsalget fremad om end med små tal, og i årets første syv måneder kom der ifølge Dansk Elbil Alliance 670 nye elbiler på gaden, hvilket er mere end i hele 2013. Målt i forhold til samme tidspunkt sidste år svarer salget til en firedobling, oplyser elbilalliancen. Fremgangen er støttet af et politisk forlig i Folketinget, der tillader gratis elbilparkering i områder, hvor der er betalingsparkering.
Den svenske bestand af ladbare hybid- og fuldt elektriske biler steg i august med 541 køretøjer ifølge brancheorganisationen Power Circle, så der nu er 6.355 ladbare biler og lastbiler indregistreret i Sverige. I 2012 blev en supermiljøbilpræmie på 40.000 kronor indført for at stimulere salget af de elektriske biler. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23