Arbejdsmarked
Færre unge arbejdsløse i Skåne – men fortsat stor andel


Ungdomsarbejdsløsheden i Skåne mindsker, men er stadig høj. I september var 17,4 af de 18-24-årige arbejdsløse. Foto: News Øresund
Arbejdsløsheden i Skåne stiger en smule og var i september på 10 procent ifølge Arbetsförmedlingen. Malmø er en af de kommuner i landet, der har højest arbejdsløshed, 15,2 procent. Ungdomsarbejdsløsheden falder, men er stadig på et højt niveau, 17,4 procent.
Skåne har en høj ungdomsarbejdsløshed, men den mindsker. Antallet af arbejdsløse unge mellem 18-24 år var i september 11.600 personer, hvilket er en mindskning med 12,7 procent sammenlignet med samme måned sidste år. Der er dog stadig kommuner, som har enormt høj ungdomsarbejdsløshed i Skåne, som eksempelvis Bromölla, hvor 29,6 procent af de unge er arbejdsløse – det er det højeste tal i hele Sverige.
Arbejdsløsheden for hele Skåne steg med 0,5 i september sammenlignet med samme måned sidste år. Ifølge Arbetsförmedlingen var 60.550 personer i åben arbejdsløshed eller aktivering i september, hvilket svarer til 10 procent af arbejdsstyrken. Samtidig er der flere ledige stillinger og færre varslinger.
For personer, der er født i Sverige mindsker arbejdsløsheden og i september var den 6,1 procent. Samtidig stiger den for personer, der er født i udlandet. I september var arbejdsløsheden for personer født i udlandet 25,7 procent af arbejdsstyrken.
”Selvom en del arbejdsgivere ser muligheden for at finde de kompetencer de søger i den her gruppe, så er der brug for betydelig flere, hvis arbejdsløsheden skal mindske for alle” siger Sofie Carlsson, markedschef på Arbetsförmedlingen i Skåne i en pressemeddelelse.
Malmø har landets næsthøjeste arbejdsløshed på 15,2 procent. Det er markant højere end Stockholm og Gøteborg, som har en arbejdsløshed på henholdsvis 6,4 og 8,3 procent.
Arbejdsløsheden i hele landet falder og var 7,8 procent i september. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark08. november 2019
I 2020 afsluttes to kortlægninger til nye transportforbindelser over Øresund
-
Infrastruktur22. august 2019
Rejsende mangler et fælles søgesystem til rejser over Sundet