Infrastruktur
Først Øresundstog, nu norske tog – SJ ekspanderer i Skandinavien

SJ har vundet kontrakten for to norske toglinjer med underliggende ruter, meddelte Norges jernbanedirektorat i dag. Selskabet driver allerede flere togruter med en terminal i Norge, men vil nu i det nye selskab SJ Norge udvikle det norske tognetværk, skriver SJ i en pressemeddelelse.
Medarbejderne hos Vy, der i dag driver ruterne, vil blive tilbudt arbejde hos det nystartede selskab SJ Norge. Meddelelsen om SJ’s norske investering kommer mindre end en måned efter, at SJ vandt kontrakten for Øresundtogene. Begge aftaler begynder at finde anvendelse i 2020 og gælder i otte år. SJ, der tidligere i foråret talte om yderligere ekspansion også i Danmark styrker sin position på det skandinaviske transportmarked. (News Øresund)
Læs mere: SJ overtager driften af Øresundstogene
Læs mere: SJ mener at København bliver et lige så stort knudepunkt for tog som for fly
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23