Infrastruktur
Genopretningen fortsætter for trafikken over Øresundsbron
Genopretningen for biltrafik over Øresundsbron er fortsat i løbet af sommeren, siden Danmark åbnede grænsen til Sverige. I løbet af uge 31, den sidste uge i juli, var trafikken 38 procent lavere sammenlignet med den samme uge sidste år. Fire uger tidligere var faldet 50 procent, mens det maksimalt udgjorde 76 procent i midten af april. Det viser ugestatistikken fra Øresundsbro Konsortiet.
Halvårsstatistikken for køretøjstrafik over Øresundsbron viser, at pendletrafikken er faldet med 28 procent til et gennemsnit på 4.024 køretøjer pr. dag. Antallet af fritids- og forretningsrejser over broen faldt begge med henholdsvis 46 procent til henholdsvis 3.347 og 1.541 pr. dag. Godstrafikken har været mere stabil med en reduktion på fire procent til 1.599 lastbiler og varevogne i gennemsnit pr. dag i løbet af det første halvår af 2020. Totalt minskede antallet af køretøjer over Øresundsbron i første halvår med tæt på 40 procent til i gennemmsnit 11.814 køretøjer per dag. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23