Infrastruktur
HH Ferries satser på ladestation til elbiler


Ladestanderne passer til alle opladelige elbiler på markedet, og kan fylde et tomt batteri op med 80 procents strøm på kun 30 minutter. Foto: HH Ferries
I dag indvier HH Ferries fem nye og hurtige ladestandere i samarbejde med Clever ved færgehavnen i Helsingborg. Ladestanderne kan oplade elbiler uafhængigt af mærke, og færgehavnen bliver dermed hjem til Sveriges største ladestation med mærkeuafhængig opladning. Indvielsen sker i forlængelse af et elbils-rally som afholdes i Helsingborg, og rallyet afholdes i forlængelse af Nordic Clean Energy Week.
Når man sidder og venter på færgen i Helsingborg, vil det fra i dag være muligt at få opladet sin elbil i ventetiden. HH Ferries, der sejler færgen mellem Helsingborg og Helsingør, har opført fem ladestandere nær færgehavnen i Helsingborg, der skal forsyne rejsende, men også lokale, med elektricitet til deres elbiler.
– Vi er meget glade for nu at kunne tilbyde vores passagerer muligheden for at oplade deres elbiler i forbindelse med rejsen over Sundet. Det er endnu et skridt i retning af at skabe en grøn forbindelse over Sundet og bidrage til fossilt uafhængige transportformer, siger HH Ferries administrerende direktør, Johan Röstin, i en pressemeddelelse.
Ladestanderne er at finde ved check-in til færgen i Helsingborg havn. Der er i alt fem ladestandere, der sammenlagt kan oplade ti elbiler af gangen. Ladestanderne passer til alle opladelige elbiler på markedet, og kan fylde et tomt batteri op med 80 procents strøm på kun 30 minutter. Lokalbefolkningen er også velkomne til at benytte dem, siger Johan Röstin og påpeger, at ladestationen dermed også er med til at skubbe Helsingborg mod målet om at være en fossilfri kommune.
Den nye ladestation indvies desuden i forbindelse med et elbils-rally, der løber af stablen samme dag som indvielsen. I rallyet deltager 50 eldrevne køretøjer fra forskellige producenter og lande, og er en begivenhed arrangeret i forbindelse med Nordic Clean Energy Week. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark08. november 2019
I 2020 afsluttes to kortlægninger til nye transportforbindelser over Øresund
-
Infrastruktur22. august 2019
Rejsende mangler et fælles søgesystem til rejser over Sundet