Bæredygtighed
Hurtig elfærge skal testes i pendlertrafikken i Stockholm
En ny eldreven færge vil blive testet næste år på Stockholms Lokaltrafiks pendlerlinje 89, rapporterer DN. Ud over at gøre rejsen CO2-neutral vil teknologien halvere rejsetiden mellem stadshuskajen i det centrale Stockholm og Ekerö fra 55 til 25 minutter.
Den eldrevne transportskibsfærge fra Candela i Sverige har fået en dispensation fra amtsrådet til at overskride hastighedsgrænsen på 12 knob i city. Færgen vil sejle med 25 knob med minimal dønning på grund af hydrofoil-teknologien. Candela-elfærgen er 12 meter lang og har plads til 30 passagerer sammenlignet med den nuværende Ekerö-færge, som har plads til 140 passagerer. Beregninger viser, at den elektriske færge trods sin mindre størrelse vil være billigere end den almindelige pendlingstrafik. En begrænsning er, at elfærgen fra Candela ikke kan sejle, når der er is. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23