Turisme/kultur
Hventurister skal også vise ID
Turister der denne sommer tager rederiet Sparshippings færger fra København til øen Hven skal vise ID. Politiet planlægger derimod ikke nogen grænsekontrol på øen. Dette rapporterer P4 Malmöhus.
– ”Vi gør jo en afvejning, dels i forhold til de ressourcer det ville kræve at opretholde en sådan grænsekontrol, dels indvandringstrykket. For nærværende er der et ganske lavt indvandringstryk fra Danmark til Sverige”, siger Patrik Engström, chef for grænsepolitiet i Sverige til radiokanalen P4 Malmöhus.
Politiet vil holde en løbende kontakt med Sparshipping, som skal kontrollere ID for sine rejsende, og hvis rederiet får mistanke om at ruten anvendes til menneskesmugling kan beslutningen ændres og grænsekontrol indføres. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23