Okategoriserade
ID-krav for køb af billet til Øresundstoget
Grænsekontrol ved Hyllie station i Malmø. Nu skal der også kræves gyldigt ID for køb af billet til tog såvel som bus og færge over Øresund. Foto: News Øresund
Med de ændringer i asylpolitikken som den svenske regering foreslår, vil der blive indført et krav på at vise gyldigt ID ved køb af tog-, bus- og færgebilletter til Sverige. Det kan resultere i flere asylansøgere i Danmark.
Den svenske regering præsenterede tirsdag en række stramninger af asylpolitikken for at mindske antallet af asylansøgere som søger sig til Sverige. Et af forslagene indebærer udvidet ID-kontrol ved køb af billetter til kollektiv trafik, der krydser den svenske grænse. Det vil sige at det også omfatter tog, busser og færger over Øresund.
”Det skal ikke være muligt at komme over grænsen uden gyldigt ID. Præcis hvordan det skal gå til, skal vi komme frem til sammen med transportørerne” siger Erik Nises, pressesekretær for statsminister Stefan Löfven til Sydsvenskan.
Det forventes at beslutningen vil mindske antallet af frem for alt afghaner og uledsagede børn, der ofte ikke har gyldigt ID. Konsekvensen vil blive at de må blive i Danmark. (News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark