Infrastruktur
Kinesere vil bygge svensk højhastighedsjernbane hurtigere og billigere


Sverige undersøger muligheden for at etablere højhastighedsjernbane. Nu har den kinesiske virksomhed China Railway Construction givet et tilbud på at bygge jernbanen på fem år. Foto: News Øresund
En ny højhastighedsjernbane i Sverige på fem år. Det udlover den kinesiske virksomhed China Railway Construction, ifølge SVT Nyheter, i et hemmeligt tilbud til den svenske stat.
”De påstår jo at de kan bygge hele det svenske højhastighedsnetværk på kun fem år og det er vældigt interessant for os. Vi skal jo granske deres påstande, men vi ser jo at de selv bygger sine jernbaner i sit eget land og i andre lande med høj hastighed”, siger Karin Svensson-Smith (MP), formand for Trafikudvalget i riksdagen til SVT Nyheter.
China Railway Construction anser, at de kan bygge en højhastighedsbane på en bro fem meter over jorden på fem år, hvilket er dobbelt så hurtigt som det svenske Trafikverk har bedømt at byggeriet vil tage.
Udover en markant hurtigere etablering vil det kinesiske forslag er også blive billigere. Ifølge Trafikverkets beregninger vil det koste 170 milliarder kroner at etablere højhastighedsjernbane i Sverige. Den kinesiske løsning vil blive 25 milliarder svenske kroner billigere, siger en ekspert til SVT Nyheter.
Konceptet med at bygge jernbane på broer er udbredt i Asien og på et møde tilbage i april 2013 foreslog vice chefsingeniør Xu Keliang at China Railway Construction skulle bygge en sådan jernbane i Sverige. At bygge på betonpæle kræver mindre plads og bearbejdning af jorden under jernbanen og desuden udgør det en mindre barriere i landskabet. Riksdagens trafikudvalg tager nu til Kina og Japan for at se nærmere på fungerende togtrafik og højhastighedsjernbaner.
En satsning på højhastighedsjernbane i Sverige undersøges allerede i den såkaldte Sverigeförhandlingen, der har til opgave at se på muligheden for at etablere en ny jernbane mellem Stockholm og henholdsvis Malmø og Gøteborg. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23