Arbejdsmarked
Københavns Lufthavn klar til at rekruttere igen – inviterer til jobmesse på torsdag
Torsdag eftermiddag åbner Københavns Lufthavn en af sine hangarer for jobsøgende og arbejdsgivere til at mødes. Lufthavnen og flere af de virksomheder, der opererer i lufthavnen, har ledige stillinger som sikkerhedspersonale, servicepersonale, kokke, IT-support, salgsassistenter, rengøringsassistenter, passagerassistenter og meget mere.
Københavns Lufthavn oplevede allerede i efteråret en stigning i antallet af rejser i forhold til da nedlukningen under coronapandemien var værst. På grund af pandemien måtte store dele af personalet afskediges, og antallet af ansatte i lufthavnen faldt fra 22.000 til 13.000. Danske og svenske jobsøgere er nu inviteret til en jobmesse i en af lufthavnens hangarer, når lufthavnen og flere virksomheder igen søger personale.
Blandt de deltagende virksomheder er SAS, Aviator, Menzies, Gate Gourmet, SSP, Jettime, DHL, CityJet, WFS, Clarion Hotel, Naviair og HMSHost. Menzies er et selskab, der udfører flyservice og bagagehåndtering, mens Naviair er det statsejede selskab for flyvekontrol. Jobmessen er arrangeret i samarbejde mellem CPH Airport, Tårnby Jobcenter, Københavns Erhvervshus og Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR). (News Øresund)
Fakta: Jobbmässa på Köpenhamns flygplats
Köpenhamns flygplats och verksamma företag på flygplatsen söker personal. Jobbmässan är öppen för alla och pågår mellan kl. 14-18 på torsdag den 31 mars. Mer information här.
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23