IT / Mobiltelefoni
Massefyring i Lunds mobilverden
Ericsson nedlægger op mod 689 stillinger i deres modemvirksomhed i Lund og vil starter ny forsknings- og udvikling med 500 stillinger. Sony Mobiles beslutning om at skære 1.000 stillinger, kan også ramme byen.
To mobilproducenter med virksomhed i svenske Lund meddeler begge, at dybe spareplaner betyder store afskedigelser. Svenske Ericsson oplyser torsdag morgen, at man nedlægger sin modemvirksomhed med 1.582 ansatte, hvoraf knap 700 arbejder i Lund, for at frigøre ressourcer til forskning og udvikling i andre områder. Modemmet er indbygget i mobiltelefonerne, men efterspørgslen er gået fra Ericssons produkt.
”Markedet er gået ned. Der er færre og færre smartphoneproducenter, som køber modem separat. De køber det sammen med processoren. Og vi har ingen processor, vi har bare et modem,” siger Hans Vestberg til Sydsvenskan.
Som erstatning for de mange modemstillinger, der forsvinder, oplyser Ericsson i en pressemeddelelse, at man i stedet vil skabe en afdeling i byen for forskning og udvikling af radionetværk med 500 personer, hvoraf en del af modemvirksomheden kan indgå.
Sony-fyringer kan ramme Lund
Ericssons spareplan kommer dagen efter at Sony meddelte, at en anden af Lunds store mobilproducenter, Sony Mobile også skal skære dybt i medarbejderstaben. Sony Mobile har samlet 7.100 ansatte. I Lund er der godt 2.000 ansatte og konsulenter. Ifølge nyhedstjeneste Rapidus skal Sony Mobile spare 1.000 stillinger i virksomheden. Også producentens aktiviteter i svenske Lund kan risikere at mærke sparekniven, når nedskæringerne skal findes.
”Vi regner med, at cirka 1.000 stillinger forsvinder,” siger Kajsa Petersson, kommunikationsansvarlig på Sony Mobile til Rapidus.
Hun afviser, at Lund slipper udenom spareplanen og uddyber, at virksomheden nu vil analysere næste skridt med udgangspunkt i den nye plan.
”Tidligere har vi haft en vækststrategi. Nu er det mere en stabilitets- og lønsomhedsstrategi,” siger hun til nyhedstjenesten. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23