Infrastruktur
Mere hjemmearbejde kan øge fritidsrejserne – en udfordring for den offentlige transport
Hvis øget distancearbejde er her for at blive, kan resultatet blive færre pendler- og forretningsrejser, men ikke nødvendigvis færre rejser i det hele taget. Det mener forskere fra Lunds Universitet, som mener, at fritidsrejserne i stedet kan stige for at kompensere for mere tid derhjemme, hvilket kan blive en udfordring i trafikplanlægningen.
Mere tid derhjemme gennem hjemmearbejde kan føre til flere fritidsrejser. Det mener Lena Winslott Hiselius, professor i transportøkonomi ved Lunds Universitet og forskningschef ved Nationellt centrum för kollektivtrafik, K2.
– Det betyder, at vi pludselig har tid til rådighed, og ingen tror vel, at vi bruger den tid derhjemme. Vi kan tage på indkøb, besøge venner, komme ud i naturen eller tage til aktiviteter lidt længere væk i stedet. Måske vælger du en fægteklub i nabobyen i stedet for i hjemmebanen,” siger hun i en pressemeddelelse.
Sådanne ændringer i rejsemønstre kan være en udfordring for planlægningen af den offentlige transport.
– Mange operatører af offentlig transport overvejer det. Tidligere har skole- og arbejdsrejserne været deres hovedfokus. Fritidsrejser er anderledes, fordi de er så spredt i tid og sted, og hvor vi rejser hen. Det er ganske enkelt sværere at tilbyde offentlig transport til fritidsrejsende,” siger Lena Winslott Hiselius.
(News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23