Erhverv
Ny fødevarestrategi skal øge Sveriges madproduktion


Målet med fødevarestrategien er at skabe en konkurrencekraftig og voksende fødevareproduktion. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Den svenske regering er sammen med Alliancepartierne og Vänsterpartiet kommet frem til en overenskomst om en ny fødevarestrategi som strækker sig frem til år 2030. Målet med strategien er at skabe en konkurrencekraftig og voksende fødevareproduktion, som bidrager til holdbar udvikling. Strategien arbejder også med at skabe vækst i hele landet og frem for alt i landsbyer hvor majoriteten af fødevarer produceres.
Desuden vil man øge eksporten samt konsumtionen af svenskproducerede madvarer og mindske Sveriges afhængighed af import af fødevarer. Hvordan målet skal opnås er endnu ikke bestemt, da Regeringen skal præsentere en handlingsplan ganske snart. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark08. november 2019
I 2020 afsluttes to kortlægninger til nye transportforbindelser over Øresund
-
Infrastruktur22. august 2019
Rejsende mangler et fælles søgesystem til rejser over Sundet