Politik
Økonomisk kommentator fra Financial Times: “Der sker en ny omstrukturering af økonomien”
Årtiers global økonomisk vækst mødte et chok i form af coronapandemien. Når vi nu står over for en ny omstrukturering af økonomien, er det vigtigt ikke at udelukke visse grupper fra udviklingen, som det var tilfældet i 1980’erne. Det siger nordmanden Martin Sandbu, økonomisk kommentator og skribent for Financial Times, i sin keynote tale på ejendomskonferencen Real Meetings Summit i Helsingborg onsdag.
Allerede før pandemien var der stigende indkomstforskelle, som var vokset siden 1980’erne i mange dele af verden, mellem by og land, højt- og lavtuddannede, regioner og individer, siger Martin Sandbu. Øget bekymring for Kinas adfærd, i form af mistanke om spionage via digitale platforme, og klimaforandringer var også aktuelle problemer, men håndteringen af dem er accelereret i de senere år med pandemien og krigen i Ukraine.
– Konsekvenserne af disse underliggende dynamikker – stigende ulighed, klimaforandringer og manglende geopolitisk tillid – har været et pres for mere fragmentering af den globale økonomi, en omstrukturering af de nationale økonomier og større accept af statslig involvering i økonomisk planlægning, siger han.
Når en ny omstrukturering af økonomien er på vej, er der risiko for at gentage fejlene fra 1980’erne. Store forandringer vil altid gavne nogle mennesker og skade andre, så den store policy-udfordring i dette årti vil være ikke at udelade grupper af mennesker, siger Martin Sandbu.
– Vi har erfaring med at begå fejl i fortiden, så det burde være muligt ikke at gentage dem. Eller i det mindste, at vi laver nye fejl i stedet, siger han.
(News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark