Øresund
Øresundsbron males – 200.000 liter maling skal dække 300.000 kvadratmeter stål frem til 2032

Øresundsbron udsættes konstant for vind og vejr, og arbejdet med at holde ståloverfladen ved lige er derfor højest på listen over nødvendige, og langtidsplanlagte arbejder. Malerarbejdet på broen er p.t. nået 5% af vejen, siden malersæsonen startede i april, og arbejdet forventes at stå på frem til 2032. Opgaven involverer specialbyggede stilladser, en masse speciel maling, nært samarbejde mellem forskellige faggrupper, og ikke mindst, påvirkninger fra vejret og trafikken over Øresund.
Alle sikkerhedsforanstaltninger er taget, men skuldrene ryger alligevel et par centimeter tættere på ørerne, da et Øresundstog tordener forbi på den anden side af afspærring ind til sporene. Alle stopper, hvad de laver i de par sekunder, hvor larmen og lufttrykket fra toget står i skærende kontrast til et efterårståget, stille Øresund udenfor malerplatformen.
– Man vænner sig aldrig til det, siger en af stilladsteknikerne med et smil.
Der er dog stadig chancen for at vænne sig, da mållinjen for arbejdet først er om 13 år. Tempoet på arbejdet er sat i vejret, så i alt tre specialbyggede malerplatforme og omkring 20 malere er i gang.

Et af stilladserne der er hængt uden på Øresundsbroen og fungerer som arbejdsplatform for malerarbejdet. Firmaet Kisab har specialudviklet stilladserne. Foto: News Øresund – Sofie Paisley
Platformene er ca. 20 meter lange, og flere etager høje – som et halvt hus hængt på siden ad broen. De rykkes af stilladsteknikerne efterhånden som malearbejdet bliver færdigt, hvilket tager ca. 5 dage for 20 meter af broen. De 200.000 liter maling, der skal sprøjtes på broens stål, er vandbaseret og mere miljørigtigt, end den originale epoxy-baserede, der blev påført i 90erne inden broen blev sat på plads i Øresund. Broens overflade renses og repareres inden den males, og alt vand brugt opsamles så det ikke ender i bølgerne under broen.
Den samlede pris for at male Øresundsbron er 300 millioner kroner, der er afsat i Øresundsbrons budget, så priserne ikke bliver påvirkede for hverken bil – og togrejsende over broen. Selve arbejdet skal heller ikke kunne mærkes af de rejsende der, ulig malerne, kan læne sig tilbage i sædet, og undre sig over, hvad det var for et glimt af en hvid afspærring der for forbi.
(News Øresund – Sofie Paisley)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark08. november 2019
I 2020 afsluttes to kortlægninger til nye transportforbindelser over Øresund
-
Infrastruktur22. august 2019
Rejsende mangler et fælles søgesystem til rejser over Sundet