Danmark
Prishop på medicin møder kritik – minister vil gribe ind

Når danskerne går på apoteket, kan de opleve, at deres medicin er blevet meget dyrere. Alene i år har der været 1.079 prisændringer på mindst 100 procent, ifølge en analyse, som Berlingske har foretaget.
Analysen viser også, at 284 lægemidler på et givent tidspunkt i perioden fra 2014 til 2019 er steget med mindst 500 procent, mens 19 lægemidler fra den ene dag til den anden er steget med 2000 procent.
Selvom de 1.079 prisændringer på mindst 100 procent kun udgør 0,56 procent af alle 194.079 indrapporterede priser på medicin i 2019, så møder udviklingen kritik fra patientorganisationer, konkurrencemyndigheder og politikere.
Sundheds- og Ældreminister, Magnus Heunicke (S), siger, at han vil arbejde for et prisloft, så patienterne kan føle sig trygge.
I forlængelse heraf fortalte DR i sidste måned, at 1.300 forskellige lægemidler ikke er til at skaffe for tiden i Danmark. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark08. november 2019
I 2020 afsluttes to kortlægninger til nye transportforbindelser over Øresund
-
Infrastruktur22. august 2019
Rejsende mangler et fælles søgesystem til rejser over Sundet