Politik
Stefan Löfven er stemt ned – nyvalg nærmer sig


Sveriges midlertidige statsminister Stefan Löfven (S) er netop blevet stemt ned som ny statsminister. Foto: News Øresund
Fredag d. 14. december stemte Riksdagen nej til Stefan Löfven (S) som statsminister. Riksdagens formand, Andreas Norlén (M), indleder nu samtaler med de forskellige partiformænd for at finde en gangbar regering, men han vurderer samtidig, at et nyvalg potentielt nærmer sig.
Sverige har nu for anden gang i år haft en kandidat til statsministerafstemning, og for anden gang er vedkommende blevet stemt ned. Første gang var det formanden for Moderaterna, Ulf Kristersson, der blev stemt ned, og nu er Stefan Löfven også stemt ned.
Det skriver SVT Nyheter.
Ifølge de svenske regler for regeringsdannelse er det nu kun to afstemninger tilbage, inden et nyvalg skal udskrives, hvilket bekymrer Andreas Norlén, Riksdagens formand, den såkaldte ’talman’.
– Jeg beklager det og jeg kommer til at gøre alt jeg kan for at forhindre det, men hvis partierne vælger nyvalg frem for at handle på en måde, som giver Sverige en ny regering, skal jeg ikke stå i vejen for dem. Jeg vurderer derfor, at jeg nu bør foretage forberedende tiltag, siger Andreas Norlén ifølge SVT Nyheter.
(News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark08. november 2019
I 2020 afsluttes to kortlægninger til nye transportforbindelser over Øresund
-
Infrastruktur22. august 2019
Rejsende mangler et fælles søgesystem til rejser over Sundet