Samfund
Stenkast mod danske biler på E65 på vej mod Ystad og Bornholm bliver en sag for Danmark og Sveriges justitsministre
Fra vej E65, der går mellem Malmø og Ystad, og hvor mange danskere færdes for at tage færgen til Bornholm, er der rapporter om gentagne stenkast mod dansk indregistrerede biler. Politiet har nu oprettet et særligt efterforskningshold og opfordrer alle, der bliver ramt, til at standse bilen og ringe 112. Bornholms Passagerforening anbefaler nu sine medlemmer på Facebook om alternative ruter mellem Malmø og Ystad. TV2 Bornholm rapporterer, at Danmarks justitsminister Nick Hækkerup (S) vil kontakte sin svenske kollega om de mange stenkastningshændelser, der fortsat anmeldes. Antallet af anmeldelser ligger nu på omkring 50. Stenkastningen har de seneste dage fået stor opmærksomhed i de danske medier, herunder TV2Lorry, Berlingske, Danmarks Radio, Politiken, TV2Bornholm og Bornholms Tidende.
I alt er der modtaget circa 50 politianmeldelser fra danskere, der har fået kastet sten mod deres køretøjer på E65. I “99 procent af tilfældene” er det dansk indregistrerede biler, der er blevet ramt, siger Ewa-Gun Westford, talsperson for Skåne Politi, til News Øresund.
– Det overordnede billede indtil videre er, at stenene er blevet opfattet som værende kommet lidt fra siden og har ramt siden af køretøjet og sideruderne. Det er usædvanligt, at de har ramt vinduet foran.
En undtagelse var den danske chauffør, som blev ramt af en sten gennem forruden og derefter i ansigtet den 19. maj, hvilket medførte omfattende skader og krævede hospitalsbehandling.
Politiet har nu nedsat et særligt hold til at undersøge hændelserne og opfordrer alle, der får kastet sten mod deres køretøj, til at anmelde det straks.
– Det er virkelig vigtigt at anmelde det bagefter, hvis du er offer. Og hvis du mærker, at noget hårdt rammer din bil, skal du straks stoppe og ringe 112, siger Ewa-Gun Westford, til News Øresund.
En anden fællesnævner for de fleste af tilfældene er, at de er sket mellem Skurup og Ystad og for biler, der kører i østlig retning. Hændelserne har fundet sted siden april. Fredag havde politiet kun modtaget fire anmeldelser om stenkast på E65, men efter at have udsendt en opfordring til flere mennesker om at anmelde forbrydelserne, er der nu modtaget mange anmeldelser. Facebook-gruppen Bornholms Passagerforening anbefaler i et indlæg om alternative ruter til at køre mellem Malmø og Ystad.
(Erik Ottosson – News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23