Politik
Sverigedemokrater under pres for at vælte regering
Onsdag den 3. december bliver en skæbnedag for Sveriges rødgrønne regering. Her skal statsminister Stefan Löfven (S) forsøge at gennemføre sit finanslovsforslag i riksdagen. Det store spørgsmål er, hvordan Sverigedemokraterna (SD) vil stemme. Ifølge Sydsvenska Dagbladets oplysninger er presset hårdt på partiet for at afvise forslaget og udløse regeringskrise.
Tre finanslovsforslag står overfor hinanden i afstemningen i den svenske riksdag, regeringens, Sverigedemokraterns og forslaget fra den borgerlige alliance.
Sverigedemokraternas alternativ vil blive nedstemt, da det ikke har nogen støtte blandt de øvrige partier. Så tilbagestår Löfvens og det borgerlige finanslovsforslag. Hvis Sverigedemokraterna vælger at støtte det borgerlige forslag, vil det få flertal. Så trues Sverige af en regeringskrise, som i sidste ende kan ende med nyvalg.
”Vi vil ikke sidde og regere på andres finanslov,” sagde statsminister Stefan Löfven i forrige uge.
Det er uvist, hvor Sverigedemokraterna vil lægge deres stemmer. Partiledelsen har gentaget budskabet, at man vil stemme for det forslag, som er ”mindst skadelig for Sverige”. Men ifølge Sydsvenska Dagbladet, som har talt med flere ledende Sverigedemokrater, er presset hårdt internt i partiet – mange vil vælte Löfvens forslag og tror, at partiet vil vinde ved et nyvalg.
”Det er min klare opfattelse, at vi vil gå frem i et nyvalg. Jeg tror, vi vil få 17-18 procent,” siger Magnus Olsson, sverigedemokratisk medlem af byrådet i Malmø.
Selv om Sverigedemokraterna vælter forslaget, og dermed Löfven, betyder det ikke, at der automatisk bliver nyvalg. Statsministeren kan afgå, ændre regeringen og prøve at få støtte for sit finanslovsforslag med hjælp af et eller flere af de borgerlige midterpartier.
Et nyvalg kan kun udskrives af regeringen. Det er en sidste udvej, hvis regeringen ikke kan gennemføre sin politik. Nyvalg er bare sket en gang i Sveriges historie. Det var den 1. juni 1958, hvor det vigtigste spørgsmål var arbejdsmarkedets tillægspension. (News Øresund)
Læs mere: Sådan bliver Sveriges nye økonomiske politik
Læs mere: Her er Sveriges nye regering
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23