Samfund
Sveriges konge om den svenske coronahåntering: ”Vi er mislykkedes”

– Jeg mener, at vi har fejlet. Vi har et stort antal, der er døde, og det er forfærdeligt. Dette er noget, vi alle lider af, siger Sveriges konge, Carl XVI Gustaf, i et interview med SVT, der sendes i sin helhed den 21. december.
Kongen siger også, at det svenske folk har lidt kolossalt meget under vanskelige forhold i løbet af året, og at han tænker på alle dem, der ikke har været i stand til at sige farvel til deres afdøde familiemedlemmer. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23