Ejendomme
Sweco indviede sit nyt kontor i Ørestad med virtual reality og droner
Den svenske teknikkonsulent Sweco indviede torsdag sit nye danske hovedkontor i Ørestad. Med virtual reality og droner, som viste, hvordan bygninger kan inspiceres, fik de 150 gæster et billede af, hvordan Sweco arbejder samt et billede af de nye arkitekttegnede lokaler, som er designet af Swecos eget personale.
– Som Europas største virksomhed inden for arkitektur og ingeniørrådgivning er det vigtigt for os at demonstrere, hvor bredt, innovativt og internationalt vores kompetencefelt er, og hvordan vi er en integreret organisation, der arbejder sammen på tværs af fagområder og landegrænser for at skabe merværdi for kunderne og for samfundet, siger Dariush Rezai, adm. dir., Sweco Danmark, som indviede kontoret sammen med Sweco-koncernens nye svenske adm. dir. Åsa Bergman. (News Øresund)
-
Danmark19. maj 2017
Greater Copenhagen ønsker at regeringerne undersøger en ny HH-forbindelse allerede i år
-
Erhverv08. oktober 2020
Ny liste over Danmarks 1.000 største virksomheder – Mærsk solid etter
-
Danmark06. september 2019
Dansk rejsekortautomater findes nu også på Triangeln og Hyllie station
-
Erhverv09. september 2022
Aldrig før er Danmarks største virksomheder vokset så hurtigt
-
Interviews14. januar 2021
PolyPeptide ønsker fortsat at vækste i Malmø – søger kemikere med flair for automation
-
Øresund01. juli 2020
Sådan fejredes Øresundsbroens 20-årsjubilæum: Lukas Graham-koncert på pylontop, digitale isgavekort til togrejsende og ny interesseorganisation for en Øresundsmetro
-
Danmark16. september 2019
Transportminister vil udrede togtrafik Helsingør og Kastrup, når Øresundstoget stopper trafikering af Kystbanen
-
Ugebrev14. juni 2021
Læs News Øresunds ugebrev 23