Politik
Ny partileder for Vänsterpartiet
Under en digital partikongres i weekenden valgte Vänsterpartiet den 35-årige Nooshi Dadgostar som ny partileder. Efter otte år som partileder for Vänsterpartiet har Jonas Sjöstedt forladt posten. Han har været en populær politiker og i september måneds tillidsmåling fra Novus fik havde han 36 procent af de svenske vælgeres tillid, hvilket var mest af alle partiledere.
Nooshi Dadgostar blev født på en flygtningecenter i Sverige efter at hendes forældre flygtet fra Iran. Hun har studeret jura og har været Riksdagsmedlem siden 2014. I Riksdagen har hun været talsperson for boligpolitik og social sikring. Siden 2018 har hun været vice partileder for Vänsterpartiet. Vælgeropbakningen for Vänsterpartiet ligger lige nu på 9,6 procent, ifølge den seneste Novus meningsmåling fra oktober. Det er en stigning på 1,6 procentpoint sammenlignet med valget i 2018. (News Øresund)
-
Erhverv01. marts 2024
Dansk-Svensk Handelskammer stiftes for at bedre samarbejdet og integrationen af landenes erhvervsliv
-
Politik15. februar 2024
Den svenske Riksdag stemte for en lov, der tillader regeringen at indføre ID-kontrol
-
Infrastruktur15. februar 2024
Trafikverket foreslår ny svensk-dansk undersøgelse om yderligere en fast forbindelse over Øresund
-
Øresund21. februar 2024
Trafikrekord med 100.000 daglige passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund i 2023 – trendbrud for togtrafikken
-
Samfund16. februar 2024
Akut mangel på pladser i Sveriges fængsler – fordobling af celler til varetægtsfængslede samt firedobling af almindelige fængselspladser er nødvendig inden 2033
-
Erhverv03. april 2024
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Interviews16. februar 2024
Sverige vil øge den nordiske integration – men der er behov for beredskab til ID-kontrol, siger Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M)
-
Øresund16. februar 2024
Europa-Kommissionen: En del af den skattemæssige støtte til Øresundsbrons danske ejerselskab skal tilbagebetales til Danmark